فرق ساختمان هوشمند با bms چیست؟ تفاوت ساختمان هوشمند با سیستم مدیریت ساختمان
فهرست مطالب

فرق ساختمان هوشمند با bms چیست؟

فرق ساختمان هوشمند با bms چیست؟

بعضی از مفاهیم در زندگی روزمره ما به اشتباه به یک معنی به کار برده می شوند ساختمان هوشمند و سیستم مدیریت ساختمان (bms) نیز از این موضوع مستثنی نیستند و به اشتباه در ذهن عموم مردم به یک معنا و مفهوم نقش بستند. در این مقاله به بررسی مقایسه تفاوت ها و فرق هوشمند سازی ساختمان با سیستم مدیریت ساختمان bms صحبت خواهیم کرد و مزایا و معایب هر یک را  مورد بررسی قرار خواهیم داد.

هر دو این مفاهیم برای بهبود عملکرد و راحتی در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. ساختمان هوشمند با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته در سیستم‌ها و تجهیزات هوشمندسازی ساختمان، راحتی، امنیت و بهره‌وری بیشتر را هدف می‌گیرد. از طرفی، BMS برای کنترل و مدیریت تجهیزات و سیستم‌های ساختمان هوشمند به کار می‌رود و هدف اصلی آن بهینه‌سازی مصرف انرژی، کاهش هزینه‌های عملیاتی و افزایش امنیت و راحتی ساختمان است.

از طرفی ترکیب هر دو هوشمند سازی ساختمان و bms مزایایی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

Bms چیست و چه کاربردی دارد؟

سیستم مدیریت ساختمان BMS، سیستمی است که برای کنترل و مدیریت تجهیزات و سیستم‌های مختلف یک ساختمان استفاده می‌شود. BMS به تلفیق تکنولوژی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در سطح ساختمان گفته می شود که امکان کنترل، نظارت، و بهینه‌سازی اجزای مختلف آن را فراهم می‌کند.

از جمله تجهیزاتی که با استفاده از BMS قابل کنترل هستند، می‌توان به سیستم‌های روشنایی، سیستم‌های HVAC (گرمایش، تهویه و سرمایش)، سیستم‌های انرژی، سیستم‌های امنیتی (مانند دوربین‌های مداربسته و سیستم‌های اعلام حریق)، سیستم‌های آب و فاضلاب، و دیگر تجهیزات هوشمندسازی ساختمان اشاره کرد.

با استفاده از BMS، می‌توان امکاناتی مانند کنترل دما و رطوبت در اتاق‌ها، زمانبندی روشنایی و خاموشی، تنظیم سیستم‌های HVAC بر اساس نیاز و شرایط هوا، کاهش مصرف انرژی با بهینه‌سازی عملکرد سیستم‌ها وافزایش امنیت ساختمان را اجرا کرد.

به عنوان مثال، با استفاده از BMS، می‌توان در ساعاتی که ساختمان تحت استفاده نیست، سیستم‌های روشنایی را به طور خودکار خاموش کرد تا مصرف انرژی کاهش یابد. همچنین، در صورتی که دمای یک اتاق بیش از حد بالا رود، BMS می‌تواند سیستم HVAC را به طور خودکار فعال کرده و دما را تنظیم کند.

به طور کلی، BMS به مدیران ساختمان امکان می‌دهد به طور مرکزی کنترل کنند و بهینه‌سازی کنند، بهره‌وری انرژی را افزایش دهند، هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهند و راحتی و امنیت ساختمان را بهبود بخشند.

مزایا و معایب خرید سیستم مدیریت ساختمان bms

BMS (سیستم مدیریت ساختمان) دارای مزایا و معایب خاصی است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنم:

مزایا:

 1. بهینه‌سازی مصرف انرژی

یکی از مزیت‌های اصلی BMS، کاهش میزان مصرف انرژی است. با خرید سیستم‌های هوشمند کنترل شده توسط BMS، می‌توانید مصرف انرژی سیستم‌های مختلف را بهینه کنید، به طور مثال با خاموش کردن روشنایی در مناطق خالی و یا کاهش دمای سیستم‌های گرمایش و سرمایش در زمان‌های غیراستفاده می توانید این کار را به خوبی انجام دهید.

 1. راحتی و کنترل مرکزی

BMS به شما امکان می‌دهد تا تمام سیستم‌ها و تجهیزات در یک ساختمان را از یک مرکز کنترل کنید. این موضوع به شما اجازه می‌دهد تا بر روی سیستم‌های مختلف مانند روشنایی، تهویه مطبوع، امنیت و سایر تجهیزات هوشمند سازی ساختمان مؤثر باشید و آن‌ها را به طور کامل هماهنگ کنید.

 1. بهبود ایمنی و امنیت

BMS می‌تواند بهبود ایمنی و امنیت ساختمان را ارتقا دهد. با استفاده از سنسورها و سیستم‌های امنیتی متصل به BMS، می‌توانید به طور فعال از راه دور سیستم‌های امنیتی را کنترل کنید، به طور مثال ضبط و مشاهده تصاویر دوربین‌های مداربسته، کنترل دسترسی و سیستم‌های اعلام حریق را فعال کنید.

 1. کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات

با خرید سیستم مدیریت ساختمان BMS، می‌توانید به طور هوشمند تعمیر و نگهداری سیستم‌ها را برنامه‌ریزی کنید. سیستم مدیریت ساختمان قادر است به شما اطلاع دهد که کدام تجهیزات نیاز به تعمیر دارند و همچنین اطلاعاتی مانند ضرورت تعویض قطعات یا تعمیرات پیشگیرانه را فراهم کند. این موضوع می‌تواند هزینه‌های نگهداری و تعمیرات را کاهش دهد و به بهره ‌وری بیشتر از منابع کمک کند.

معایب:

 1. هزینه نصب و پیاده‌سازی:

نصب و پیاده‌سازی یک سیستم BMS هزینه‌بر است. این مورد شامل خرید تجهیزات هوشمند سازی ساختمان، نصب سیم‌کشی و برنامه‌ریزی نرم‌افزار است. هزینه اولیه برای راه‌اندازی یک سیستم مدیریت ساختمان BMS ممکن است برای برخی ساختمان‌ها بسیار بالا باشد و برخی ممکن است نتوانند هزینه‌های نصب و پیاده‌سازی را تحمل کنند.

 1. پیچیدگی فنی:

BMS یک سیستم پیچیده است و نیازمند دانش فنی و تخصصی برای نصب، پیکربندی و مدیریت آن است. این برای برخی افراد و سازمان‌ها ممکن است چالشی باشد و نیاز به استخدام کارشناسان متخصص دارد.

 1. خطرات امنیتی:

با اتصال BMS به شبکه‌های دیگر و اینترنت، خطرات امنیتی برای سیستم بوجود می‌آید. اگر این سیستم به درستی امنیتی راه‌اندازی نشود، ممکن است به حملات سایبری مستهلک شود و اطلاعات حساس و تجهیزات فیزیکی در معرض خطر قرار گیرند.

 1. وابستگی به فناوری:

BMS بر اساس فناوری‌های مدرن و تجهیزات الکترونیکی استوار است. این به معنای وابستگی به قطعات و تجهیزات الکترونیکی، نرم‌افزارها و سیستم‌های فنی است. در صورت خرابی یا قدمت تجهیزات، ممکن است به‌روزرسانی و تعویض قطعات مورد نیاز باعث مشکلاتی شود.

 1. نیاز به آموزش و پشتیبانی:

استفاده موثر از BMS نیازمند آموزش کاربران و شخصی‌سازی سیستم برای نیازهای ساختمان خاص است. همچنین، نیاز به پشتیبانی فنی برای رفع مشکلات و به‌روزرسانی‌های سیستم وجود دارد شما می توانید با شرکت های متخصص مانند شرکت حفاظ تصویر کارمانیا سیستم مدیریت ساختمان را به خوبی پیاده سازی و از خدمات پشتیبانی بهره مند شوید.

فرق ساختمان هوشمند با سیستم مدیریت ساختمان(bms)

تفاوت‌های اصلی بین هوشمند سازی ساختمان و سیستم مدیریت ساختمان (BMS) عبارتند از:

 1. هدف و کاربرد:

ساختمان هوشمند بیشتر بر روی راحتی و کنترل هوشمند اجزای ساختمان تمرکز دارد، درحالی‌که BMS بیشتر بر روی کنترل و مدیریت تجهیزات و سیستم‌های ساختمان تمرکز دارد.

 1. محدوده کاربرد:

ساختمان هوشمند معمولاً در سطح ساختمان یا واحد مسکونی استفاده می‌شود، درحالی‌که BMS بیشتر در ساختمان‌های تجاری، اداری و صنعتی و ساختمان‌های بزرگ استفاده می‌شود.

 1. پوشش اجزا:

در یک ساختمان هوشمند، تمامی اجزا و تجهیزات ساختمان مانند روشنایی، گرمایش و سرمایش، سیستم‌های صوتی و تصویری و امنیت به صورت یکپارچه و هوشمند کنترل می‌شوند. در حالی‌که BMS بیشتر بر روی کنترل سیستم‌های مشخصی مانند روشنایی، HVAC، امنیت، سیستم‌های آب و فاضلاب و سایر تجهیزات ساختمان تمرکز دارد.

 1. پیچیدگی و انعطاف‌پذیری:

ساختمان هوشمند معمولاً به عنوان یک سیستم مجموعه‌ای از تجهیزات و نرم‌افزارهای خاص عمل می‌کند که به صورت سفارشی برای هر خانه طراحی و پیاده‌سازی می‌شود. به عبارت دیگر، معماری ساختمان هوشمند بیشتر شخصی‌سازی شده است. در مقابل، BMS یک سیستم استاندارد است که معمولاً از طریق پروتکل‌های ارتباطی استاندارد مانند BACnet یا Modbus کنترل می‌شود و قابلیت اتصال و ادغام با تجهیزات و سیستم‌های مختلف را دارد.

به طور خلاصه، ساختمان هوشمند بیشتر بر روی راحتی و کنترل هوشمند در سطح ساختمان تمرکز دارد، در حالی‌که BMS بیشتر بر روی کنترل و مدیریت تجهیزات و سیستم‌های ساختمان در سطح ساختمان های بزرگتر تمرکز دارد.

مزایای مشترک ترکیب bms با ساختمان هوشمند

ساختمان هوشمند و سیستم مدیریت ساختمان (BMS) هر دو بهبود کارایی و راحتی ساختمان را هدف می‌گیرند و چه بسا ترکیب هر دو با هم بهره وری بیشتر را به همراه خواهد داشت برخی از مزایای مشترک آن‌ها عبارتند از:

 1. کنترل بهتر انرژی:

هر دو سیستم، امکان کنترل بهتر و بهینه‌سازی مصرف انرژی را فراهم می‌کنند. با استفاده از حسگرها و نرم‌افزارهای هوشمند، می‌توان به طور دقیق تنظیمات مورد نیاز برای روشنایی، گرمایش و سرمایش، تهویه، روشنایی مصنوعی و سایر سیستم‌های مصرف‌کننده انرژی را تعیین کرد. این امر منجر به کاهش مصرف انرژی، صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی و حفظ محیط زیست می‌شود.

 1. راحتی و کنترل هوشمند:

هر دو سیستم امکان کنترل هوشمند و راحت تجهیزات و سیستم‌های ساختمان را فراهم می‌کنند. با استفاده از یک رابط کاربری ساده و یا حتی از طریق تلفن همراه، می‌توان تنظیمات روشنایی، دما، رطوبت، امنیت و سایر پارامترهای ساختمان را به راحتی کنترل کرد. این امکان به ساکنان اجازه می‌دهد تجهیزات خانه را به صورت مطلوب تنظیم و کنترل کنند.

 1. امنیت و حفاظت:

هر دو سیستم می‌توانند امنیت و حفاظت ساختمان را بهبود بخشند. با استفاده از دوربین‌های مداربسته، سنسورهای حرکت، سیستم‌های اعلام حریق و سیستم‌های کنترل دسترسی، می‌توان سطح امنیت ساختمان را افزایش داد. همچنین، قابلیت اطلاع رسانی در صورت وقوع حوادث یا وقوع خطرات نیز به طور هوشمند در دسترس است.

 1. اتصال و ادغام:

هر دو سیستم قابلیت اتصال و ادغام با سایر تجهیزات و سیستم‌های ساختمان را دارند. این امکان به معنای تبادل اطلاعات و کنترل هماهنگ بین تجهیزات مختلف مانند روشنایی، گرمایش و سرمایش، سیستم‌های صوتی و تصویری، درب‌ها و پنجره‌ها و سایر تجهیزات است. این اتصال و ادغام به افزایش هماهنگی و کارایی سیستم‌ها، بهبود تجربه کاربری و افزایش امکانات هوشمند ساختمان می‌انجامد.

 1. مانیتورینگ و گزارش‌دهی:

هر دو سیستم قابلیت مانیتورینگ و گزارش‌دهی در مورد عملکرد ساختمان را دارند. اطلاعات مربوط به مصرف انرژی، کیفیت هوا، دما، رطوبت و سایر پارامترهای محیطی به صورت زنده مانیتور شده و گزارش‌های جامع و تحلیلی درباره عملکرد ساختمان ارائه می‌شود. این اطلاعات می‌تواند به مدیران و ساکنان کمک کند تا بهبودهای لازم را انجام دهند و تصمیمات بهتری در مورد مدیریت هوشمند سازی ساختمان بگیرند.

 1. افزایش ارزش ساختمان:

نصب سیستم هوشمند و BMS می‌تواند به افزایش ارزش ساختمان کمک کند. این امکان به خریداران و مستأجران جذابیت بیشتری در مورد ساختمان ارائه می‌دهد و احتمالاً باعث افزایش ارزش اجاره و فروش ساختمان می‌شود.

به طور کلی، ترکیب مشترک ساختمان هوشمند و سیستم مدیریت ساختمان (BMS) بهبود کارایی، راحتی و امنیت ساختمان را فراهم می‌کند و به مدیران و ساکنان امکان کنترل هوشمند و بهینه‌سازی مصرف انرژی و تجهیزات را می‌دهد.

نتیجه گیری

علیرغم داشتن تفاوت هایی میان ساختمان هوشمند و bms، ترکیب هوشمندسازی ساختمان و سیستم مدیریت ساختمان (BMS) باعث بهبود کارایی، راحتی، امنیت و کنترل هوشمند ساختمان می‌شود. این دو سیستم با استفاده از حسگرها، نرم‌افزارهای هوشمند و امکانات اتصال و ادغام، مصرف انرژی را بهینه می‌کنند، امنیت ساختمان را افزایش می‌دهند و امکان کنترل راحت تجهیزات ساختمان را فراهم می‌کنند. همچنین، امکان مانیتورینگ و گزارش‌دهی درباره عملکرد ساختمان و ارائه اطلاعات به مدیران و ساکنان نیز وجود دارد. ترکیب این دو سیستم به ساختمان ارزش بیشتری می‌بخشد و تجربه کاربری بهتری را به ساکنان ارائه می‌دهد اما نیاز هست که برای پیاده سازی و آموزش، با افراد متخصص شرکت حفاظ تصویر کارمانیا مشورت کنید و کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب